Apakah bahan yang setara untuk keluli Jepun 440C?
Tinggalkan pesanan
Jika anda mendapatkan sumber keluli tahan karat Jepun 440C untuk galas ketepatan, bilah pisau, komponen injap atau bahagian industri yang tahan haus, sebutan yang paling langsung untuk dicari ialah SUS440C di bawah Piawaian Perindustrian Jepun (JIS). Rakan sejawatan antarabangsa yang paling rapat yang sering dirujuk termasuk AISI 440C di Amerika Syarikat, UNS S44004 dan EN 1.4125 / X105CrMo17 di Eropah. Gred Cina 108Cr17 juga biasanya disenaraikan sebagai gred yang sepadan, walaupun kesetaraan yang tepat mesti disahkan mengikut piawaian Cina yang berkenaan.
Apakah keluli Jepun 440C?
440C ialah keluli tahan karat martensit karbon tinggi yang direka untuk mencapai kekerasan tinggi dan rintangan haus selepas rawatan haba yang sesuai. Komposisi kimia nominalnya termasuk kira-kira 0.95–1.20% karbon dan 16–18% kromium, dengan molibdenum turut hadir. Ciri-ciri ini menjadikannya sesuai untuk komponen yang memerlukan permukaan keras dan rintangan kakisan sederhana.
Apakah bahan yang setara untuk keluli Jepun 440C?
| China GB | China Taiwan ISC | SSP | Jepun JIS | Korea KS | ASTM | UNS | ISO | DIN EN / DIN | W-Nr. | NF EN / NF | EN | Gred Berangka |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 108Cr17 (11Cr17), 9Cr18 | S44096 | 440C | SUS 440C | STS 440C | 440C | S44004 | X105CrMo17 A-1b (ISO 683-13-1986) | X105CrMo17 | 1.4125 | Z100CD17 | X105CrMo17 | 1.4125 |
Bolehkah 9Cr18Mo berfungsi sebagai pengganti keluli tahan karat 440C?
ya. Dalam kebanyakan aplikasi industri, 9Cr18Mo boleh digunakan sebagai pengganti 440C. Menurut standard Cina GB/T 1220, 9Cr18Mo secara amnya dianggap bersamaan dengan keluli tahan karat 440C.
Perbezaan penting: Piawaian Cina menentukan kandungan molibdenum (Mo) 0.60%–0.80% (termasuk had bawah), manakala piawaian ASTM (Persatuan Pengujian dan Bahan Amerika) untuk 440C mentakrifkan julat molibdenum 0–0.75% tanpa had bawah yang ditentukan. Akibatnya, 9Cr18Mo yang dihasilkan di China mungkin mempunyai kandungan molibdenum yang lebih tinggi sedikit daripada beberapa kelompok 440C, yang boleh mempengaruhi rintangan haus dan rintangan kakisannya.
Komposisi Kimia : SUS440C lwn. AISI 440C lwn. EN 1.4125
| Elemen (berat%) | ASTM 440C (S44004) | JIS SUS440C | EN 1.4125 (X105CrMo17) | GB 9Cr18Mo | GOST 95Kh18 |
| C | 0.95 – 1.20 | 0.95 – 1.20 | 0.95 – 1.20 | 0.95 – 1.20 | 0.95 – 1.05 |
| Si | Kurang daripada atau sama dengan 1.00 | Kurang daripada atau sama dengan 1.00 | Kurang daripada atau sama dengan 1.00 | Kurang daripada atau sama dengan 1.00 | Kurang daripada atau sama dengan 0.80 |
| Mn | Kurang daripada atau sama dengan 1.00 | Kurang daripada atau sama dengan 1.00 | Kurang daripada atau sama dengan 1.00 | Kurang daripada atau sama dengan 1.00 | Kurang daripada atau sama dengan 0.80 |
| P | Kurang daripada atau sama dengan 0.040 | Kurang daripada atau sama dengan 0.040 | Kurang daripada atau sama dengan 0.040 | Kurang daripada atau sama dengan 0.035 | Kurang daripada atau sama dengan 0.030 |
| S | Kurang daripada atau sama dengan 0.030 | Kurang daripada atau sama dengan 0.030 | Kurang daripada atau sama dengan 0.030 | Kurang daripada atau sama dengan 0.030 | Kurang daripada atau sama dengan 0.030 |
| Cr | 16.00 – 18.00 | 16.00 – 18.00 | 16.0 – 18.0 | 16.0 – 18.0 | 17.0 – 19.0 |
| Mo | 0.00 – 0.75 | Kurang daripada atau sama dengan 0.75 | 0.40 – 0.80 | 0.60 – 0.80 | - |
| Ni | Kurang daripada atau sama dengan 1.00 (pilihan) | Kurang daripada atau sama dengan 0.60 | - | - | - |
| V | - | - | - | - | - |
Keadaan penghantaran biasa & sifat mekanikal
|
Keadaan Penghantaran |
Sifat Mekanikal Spesimen Dirawat Haba |
||||||
|
Rp0.2/(N/mm2) |
Rm/(N/mm2) |
A/% |
Zb/% |
Aku2d/J |
HBW |
HRC |
|
|
Keadaan Annealed (800 darjah -920 darjah, sejuk perlahan-lahan) |
/ |
/ |
/ |
/ |
/ |
Kurang daripada atau sama dengan 269 |
/ |
|
Q+T(1010 darjah -1070 darjah, minyak; 100 darjah -180 darjah, sejuk dengan cepat) |
/ |
/ |
/ |
/ |
/ |
/ |
Lebih besar daripada atau sama dengan 58 |
|
Produk yang dihasilkan mengikut spesifikasi lain atau perjanjian teknikal (jika perlu) tersedia. |
|||||||
Sifat Fizikal AISI 440C
| Takat Lebur ( darjah ) | Kapasiti Haba Tertentu kJ/(kg·K) 0~100 darjah | Kekonduksian Terma W/(m·K) | Pekali Pengembangan Linear 10⁻⁶/K | Kerintangan Ω·mm²/m @ 20 darjah | Modulus Keanjalan kN/mm² @ 20 darjah | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 100 darjah | 500 darjah | 0~100 darjah | 0~500 darjah | ||||
| 1371~1482 | 0.46 | 24 | - | 10.2 | 11.7 | 0.6 | 200 |
Aplikasi Bar Keluli Tahan Karat 440C
Komponen galas dan galas: Elemen bergolek, gelang galas dan permukaan kalis haus ketepatan.
Alat pemotong dan bilah: Komponen yang memerlukan kekerasan tinggi dan pengekalan canggih yang sangat baik.
Jentera industri: Bahagian tahan haus, aci ketepatan, dan pelbagai komponen mekanikal.
Injap dan peralatan kawalan bendalir: Tempat duduk injap, muncung dan komponen lain yang memerlukan rintangan haus yang tinggi.
Instrumen ketepatan: Komponen dengan keperluan ketat untuk ketepatan dimensi dan kekerasan permukaan.




Borang Produk Biasa dan Piawaian Penghantaran untuk SUS440C
Bar Bulat:
Bar tanah tanpa pusat (dengan toleransi h7, h8, atau h9), biasanya digunakan untuk aci ketepatan dan gelang galas kecil.
Bar canai panas/dikupas, digunakan untuk penempaan atau pemesinan komponen besar.
Bar/Pinggan Rata:
Jalur nipis gelek sejuk yang tepat (biasa digunakan untuk bilah pengecap).
Plat tempa potong gergaji (digunakan untuk pembuatan blok injap mekanikal dan rel panduan tahan haus).
Keadaan Penghantaran: Dibekalkan sebagai standard dalam keadaan annealed (dilembutkan) spheroid, dengan kekerasan Brinell (HBW) Kurang daripada atau sama dengan 269.



Jika anda sedang mendapatkan bahan ini atau merancang pengeluaran, saya boleh membantu anda mencari toleransi dimensi tertentu atau memberi nasihat tentang langkah pemanasan yang diperlukan untuk mencapai potensi HRC penuh tanpa memecahkan keluli. Apakah aplikasi komponen atau proses pembuatan khusus yang anda fokuskan?
Soalan Lazim
Bolehkah keluli tahan karat 440C mencapai 60 HRC?
ya. Kira-kira 58–60 HRC ialah julat sasaran biasa untuk 440C yang dikeraskan dengan betul. Kekerasan yang boleh dicapai bergantung pada kualiti bahan, saiz bahagian dan keadaan rawatan haba, jadi spesifikasi pembelian harus menyatakan nilai dan kaedah ujian yang diperlukan.
Adakah SUS440C sesuai untuk aplikasi air laut?
Tidak secara automatik. Walaupun SUS440C mengandungi 16–18% kromium, struktur martensit karbon tingginya tidak menjadikannya kebal terhadap pitting akibat klorida atau kakisan lain. Untuk pendedahan air laut yang berpanjangan, nilai persekitaran dan pertimbangkan bahan tahan kakisan yang lebih sesuai.
Apakah dokumen yang perlu saya minta semasa membeli keluli setara 440C?
Minta sijil ujian bahan dengan analisis kimia dan kebolehkesanan nombor haba. Sertakan ujian kekerasan, pemeriksaan dimensi dan sebarang ujian tambahan atau pemeriksaan pihak ketiga yang diperlukan oleh lukisan komponen atau spesifikasi pembelian.







