Carta Data Kekerasan Keluli Tahan Karat 440C
Tinggalkan pesanan
Jika anda memilih bar keluli tahan karat AISI 440C untuk pisau, galas ketepatan, komponen tahan haus atau perkakas industri, kekerasan ialah salah satu spesifikasi pembelian yang paling penting. Ia menjejaskan rintangan haus, pengekalan tepi, kebolehmesinan dan rintangan kepada ubah bentuk.
AISI 440C ialah keluli tahan karat martensit karbon tinggi yang mengandungi kira-kira 0.95–1.20% karbon dan 16–18% kromium. Dalam keadaan sepuhlindap, kekerasannya biasanya ditentukan pada maksimum lebih kurang 269 HBW di bawah piawaian produk yang berkenaan. Selepas pengerasan dan pembajaan yang sesuai, 440C biasanya boleh mencapai sekitar 58–60 HRC, dengan beberapa syarat rawatan haba yang layak mencapai lebih kurang 60–62 HRC.
Apakah kekerasan maksimum keluli tahan karat 440C annealed?
Had yang biasa dirujuk ialah kira-kira 269 HBW untuk bahan anil di bawah spesifikasi produk yang berkenaan. Semak standard dan edisi pentadbiran sebelum menggunakan nilai ini sebagai had penerimaan kontrak.
Keadaan Bekalan (Sebelum Rawatan Haba)
| keadaan | Kekerasan (HBW) | Kekerasan (Anggaran HRC) | Kebolehmesinan |
| Anil Lembut (Standard) | Kurang daripada atau sama dengan 269 HBW | Kurang daripada atau sama dengan 28 HRC | Keadaan pemesinan standard (Pengilangan, pusingan, penggerudian) |
| Dilukis Sejuk / Kerja Keras | ~ 280 – 320 HBW | ~ 29 – 34 HRC | Kemasan permukaan yang lebih baik, sedikit lebih keras |
Helaian Data Kekerasan vs Pembajaan AISI 440C
Keadaan Ujian: Bar bulat Φ25.4 mm (1"), diaustenitkan pada 1038 darjah (1900 darjah F), dipadamkan minyak, dibaja selama 1 jam. Sumber Data: Lembaran Data Carpenter Technology 440C, Keluli Khas Taylor, Keluli Yorkshire Barat.
| Suhu Pembajaan (darjah) | Suhu Pembajaan (darjah F) | Kekerasan (HRC) | Kekerasan (HV) | Kekerasan (HBW) | Kekuatan Tegangan (MPa) | Pemanjangan (%) | Aplikasi Biasa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sebagai Dipadamkan | - | 60 – 62 | 697 – 756 | 695 – 750 | - | - | Rujukan dalaman sahaja, bukan untuk perkhidmatan terus |
| 150 | 300 | 60 | 697 | 695 | ~2000 | <2 | Galas ketepatan, tepi pemotongan |
| 165 | 329 | 60 | 697 | 695 | ~2000 | <2 | Galas |
| 180 | 356 | 57 – 59 | 578 – 631 | 575 – 630 | ~1950 | 2 – 3 | Instrumen pembedahan, aci ketepatan |
| 200 | 392 | 58 – 59 | 631 – 650 | 630 – 650 | ~1950 | 2 – 3 | Instrumen pembedahan, permukaan pengedap injap |
| 250 | 482 | 57 | 631 | 630 | ~1900 | 3 – 4 | Trim injap, pendesak pam |
| 300 | 572 | 56 | 587 | 585 | ~1850 | 4 – 5 | Gulung kerja, pakai pelapik |
| 315 | 599 | 56 – 57 | 587 – 631 | 585 – 630 | 1970 | 2 | Keadaan ujian standard ASTM A276 |
| 350 | 662 | 52 – 56 | 516 – 587 | 515 – 585 | ~1700 | 5 – 7 | Perkhidmatan keliatan tinggi, aci |
| 425 | 800 | 56 ⚠️ | 587 | 585 | ~1600 | 6 – 8 | ⚠️ Zon pengerasan sekunder (Tidak Disyorkan) |
| 500 | 932 | 52 – 54 | 516 – 555 | 515 – 555 | ~1400 | 8 – 10 | Bahagian struktur berimpak tinggi |
| 565 | 1049 | 48 – 52 | 458 – 516 | 455 – 515 | ~1200 | 10 – 12 | ⚠️ Rintangan kakisan & keliatan jatuh serentak |
| 600 | 1112 | 44 – 48 | 412 – 458 | 410 – 455 | ~1000 | 12 – 15 | Keadaan boleh dimesin (hampiran anil) |
Kekerasan lwn. Keluk Suhu Pembajaan

Kesan Suhu Pelindapkejutan pada Kekerasan
| Suhu Austenitizing ( darjah / darjah F) | Masa Rendam | Sederhana Quench | Kekerasan As-Quenched | Tahap Austenit Terkekal |
| 1010 darjah (1850 darjah F) | 30–45 min | Minyak / Udara Vakum | 59 – 61 HRC | Rendah (~5%) |
| 1040 darjah (1900 darjah F) [Standard] | 30–45 min | Minyak / Udara Vakum | 60 – 62 HRC | Sederhana (~10–15%) |
| 1070 darjah (1955 darjah F) | 20–30 min | Minyak / Udara Vakum | 58 – 60 HRC (Penurunan akibat lebihan austenit) | High (>20%) |
| 1040 darjah + Sub-Sifar (-78 darjah / -108 darjah F) | +2 jam sub-sifar | Minyak + Ais Kering | 62 – 63 HRC | Sangat Rendah (<3%) |
| 1040 darjah + Cryo (-196 darjah / -320 darjah F) | +2 jam N₂ cecair | Minyak + Cecair N₂ | 63 – 64 HRC | Diabaikan (<1%) |

Kesan Saiz Bahagian pada Kekerasan
| Saiz Bahagian | Kekerasan Boleh Dicapai (HRC) @ 150 darjah Temper | Sebab |
|---|---|---|
| Φ10 – Φ25 mm | 60 – 62 | Berkeras sepenuhnya, martensit merentas keratan rentas penuh |
| Φ25 – Φ50 mm | 58 – 60 | Teras mula kurang mengeras |
| Φ50 – Φ75 mm | 55 – 58 | Penurunan ketara dalam kekerasan teras |
| Φ75 – Φ100 mm | 52 – 56 | Bainit / ferit terbentuk dalam teras |
| >Φ100 mm | < 52 (Core) | marquenching atau austempering diperlukan |

Jadual Penukaran Kekerasan AISI 440C
Pembeli mungkin menghadapi unit kekerasan yang berbeza (HRC / HV / HBW / HRB) semasa pemeriksaan. Di bawah ialah rujukan penukaran untuk nilai kekerasan tipikal 440C.
| HRC | HV (Vickers) | HBW (Brinell) | HRB | keadaan |
|---|---|---|---|---|
| 40 | 412 | 410 | 92 | Had atas keadaan anil |
| 45 | 470 | 468 | 97 | Keadaan anil biasa |
| 50 | 527 | 525 | - | Suhu sederhana marah |
| 52 | 555 | 553 | - | Dipanaskan pada 350 darjah |
| 54 | 587 | 585 | - | Dipanaskan pada 400 darjah |
| 56 | 614 | 612 | - | Dibajakan pada 300–315 darjah |
| 57 | 631 | 630 | - | Dipanaskan pada 250 darjah |
| 58 | 650 | 648 | - | Dipanaskan pada 200 darjah |
| 59 | 668 | 666 | - | Dipanaskan pada 180 darjah |
| 60 | 697 | 695 | - | Dibajakan pada 150 darjah (Standard) |
| 61 | 720 | 718 | - | Dibajakan pada 150 darjah (julat karbon tinggi) |
| 62 | 756 | 754 | - | Sebagai Dipadamkan / Austenitized pada 1038 darjah |
440C vs Perbandingan Kekerasan Gred Rentas Gred Lain
| Gred | Jenis Keluli | Kandungan Karbon (%) | Kekerasan Maks (HRC) | Kekerasan Perkhidmatan Biasa (HRC) | Rintangan Kakisan | Ketangguhan | Aplikasi Biasa |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 440C | Keluli Tahan Karat Martensit | 0.95 – 1.20 | 60 – 62 | 58 – 60 | ★★★☆ | ★★☆ | Galas, alat pemotong, alat pembedahan |
| 440B | Keluli Tahan Karat Martensit | 0.75 – 0.95 | 58 – 60 | 56 – 58 | ★★★★ | ★★★ | Injap, pam, kutleri jarak pertengahan |
| 440A | Keluli Tahan Karat Martensit | 0.60 – 0.75 | 56 – 58 | 54 – 56 | ★★★★ | ★★★★ | Pengikat, komponen marin |
| 420 | Keluli Tahan Karat Martensit | 0.15 – 0.35 | 52 – 54 | 48 – 52 | ★★★★ | ★★★ | Pinggan makan, kutleri rendah |
| 410 | Keluli Tahan Karat Martensit | 0.15 – 0.30 | 50 – 52 | 46 – 50 | ★★★★ | ★★★★ | Bilah turbin, badan injap |
| D2 | Keluli Alat Kerja Sejuk | 0.90 – 1.00 | 60 – 62 | 58 – 61 | ★☆☆☆ | ★★★ | Mati, bahagian pengecap (servis kering) |
| A2 | Keluli Alat Kerja Sejuk | 0.50 – 0.60 | 60 – 62 | 58 – 61 | ★☆☆☆ | ★★★ | Cold stamping dies, tolok |
| 316L | Keluli Tahan Karat Austenit | 0.03 – 0.08 | 25 – 30 (HRB) | 20 – 25 (HRC) | ★★★★★ | ★★★★★ | Perkhidmatan kimia & marin |
| 17-4 PH | Keluli Tahan Karat Pengerasan Kerpasan | 0.03 – 0.09 | 44 – 46 | 36 – 44 | ★★★★ | ★★★★ | Aeroangkasa, minyak & gas |
Minta Sebut Harga untuk Bar Keluli Tahan Karat 440C
Perlukan bar keluli tahan karat 440C untuk pisau, komponen ketepatan atau bahagian haus industri? Hantar GNEE dimensi yang anda perlukan, keadaan penghantaran, kekerasan sasaran dan kuantiti. Pasukan boleh mengesahkan pilihan yang tersedia, dokumentasi, pengaturan pemeriksaan, pembungkusan dan anggaran penghantaran sebelum penempatan pesanan.
Soalan Lazim
S: Apakah kekerasan maksimum 440C dalam HRC?
J: Selepas pelindapkejutan pada 1038 darjah dan pembajaan pada 150 darjah, 440C boleh mencapai 60–62 HRC (kira-kira 697–756 HV). Ini adalah kekerasan tertinggi antara keluli tahan karat martensit standard, setanding dengan keluli alat D2 atau A2.
S: Apakah kekerasan 440C dalam keadaan anil?
J: Selepas penyepuhlindapan penuh (penyejukan relau dari 845–900 darjah ), kekerasan adalah lebih kurang 223–255 HBW (kira-kira 20–25 HRC / 92–97 HRB). Keadaan ini bertujuan untuk pemesinan.
S: Mengapakah 440C saya hanya 55 HRC dan bukannya 60 HRC?
A: Possible reasons include: ① The cross-section is too large (>Φ50 mm), membawa kepada pengerasan yang tidak mencukupi pada teras; ② Suhu pelindapkejutan terlalu rendah (<1010 °C); ③ The tempering temperature is too high (>300 darjah ); atau ④ Kadar penyejukan tidak mencukupi (pelindapkejutan minyak diperlukan; penyejukan udara tidak mencukupi). Sila berikan dimensi keratan rentas dan profil rawatan haba untuk penyelesaian masalah selanjutnya.
S: Bolehkah 440C melebihi 62 HRC?
J: Tidak di bawah keadaan pemprosesan standard. 62 HRC ialah had praktikal untuk 440C yang dipadamkan minyak. Jika kekerasan yang lebih tinggi (63+ HRC) diperlukan, seseorang harus bertukar kepada D2 (62–64 HRC) atau keluli berkelajuan tinggi M2 (64–66 HRC), walaupun bahan ini tidak mempunyai rintangan kakisan.
S: Adakah terdapat perbezaan yang ketara dalam aplikasi praktikal antara 440C dengan kekerasan 60 HRC dan 58 HRC? J: Ia mempunyai kesan ketara pada pengekalan tepi (untuk alat pemotong, 60 HRC menawarkan pengekalan lebih kurang 15–20% daripada 58 HRC); kesan sederhana pada galas (perbezaan kira-kira 10% dalam hayat keletihan sentuhan antara 60 HRC dan 58 HRC); dan kesan yang boleh diabaikan pada injap/pam (perbezaan tidak ketara melebihi 56 HRC).
S: Patutkah HRC atau HV digunakan untuk ujian kekerasan 440C?
J: HRC ialah kaedah standard (ASTM E18) dan sesuai untuk komponen dengan ketebalan lebih daripada 2 mm. Untuk bahagian kecil (< 2 mm) or thin-walled components, use the HV 10 scale (Vickers, 10 kgf load) and then convert the result to HRC using a conversion table.
S: Adakah kekerasan 440C berkurangan dari semasa ke semasa selepas pembajaan (kesan penuaan)?
J: Apabila dibaja antara 150–370 darjah, kekerasan 440C adalah sangat stabil, menunjukkan perubahan kurang daripada 1 HRC selama 10 tahun pada suhu bilik. Walau bagaimanapun, pembajaan dalam julat 425–565 darjah boleh menyebabkan "pelembutan tertunda"-penurunan secara beransur-ansur dalam kekerasan sebanyak 2-4 HRC dalam tempoh beberapa minggu hingga bulan-yang merupakan salah satu sebab mengapa julat suhu ini tidak disyorkan.







